Rejestracja pacjentów przez internet – korzyści i zagrożenia

Rejestracja pacjentów przez internet to proste rozwiązanie, dzięki któremu można zyskać więcej pacjentów i odciążyć pracowników recepcji. Zobacz czym jest internetowa rejestracja i co możesz zyskać wdrażając ją do swojej placówki medycznej.

Czym jest rejestracja pacjentów przez internet?

Rejestracja pacjentów przez internet to dzisiejsza alternatywa do rejestracji bezpośredniej i telefonicznej. Dzięki widgetowi, który jest podpięty na stronie kliniki, pacjenci mogą zarejestrować się na wizytę. Proces ten przebiega w kilku prostych krokach poprzez wybór lekarza, odpowiedniego terminu i rejestrację lub logowanie w aplikacji medycznej. Widget to taki internetowy asystent recepcji, który kieruje pacjenta przez kolejne kroki, aby doprowadzić do umówienia wizyty.

Korzyści rejestracji online

Do podstawowych korzyści rejestracji pacjentów przez internet należą przede wszystkim oszczędność czasu recepcji, ponieważ więcej pacjentów dokonuje rejestracji samemu. Ponadto klinika zyskuje pacjentów, którzy są biegli w nowych technologiach i preferują kontakt pośredni przez internet. Takich osób jest coraz więcej co związane jest między innymi z digitalizacją środowisk, w których żyjemy. Kolejną korzyścią jest zmniejszenie odsetku osób zapominających o wizytach. Wynika to głównie z tego, że pacjent sam wybiera termin, dlatego lepiej go pamięta. Termin nie zapada tak dobrze w pamięć, jeśli jest wybierany przez recepcję.  Ostatnią korzyścią, o której warto wspomnieć to dobry PR placówki, która zdecyduje się na rozwiązanie rejestracji online. Jest to sygnał dla otoczenia, że placówka jest otwarta na zapisy nowych pacjentów oraz podąża za nowymi technologiami. Stają się one coraz częściej nieodłącznym elementem naszego życia, dlatego ich wykorzystywanie w strategii kliniki jest tak ważne.

Zagrożenia rejestracji online

Każde rozwiązanie ma wady i zalety. Jeśli chodzi o zagrożenia rejestracji pacjentów przez internet to nasuwa się głównie zagrożenie utraty kontroli nad wpisami w kalendarzu kliniki. Obawa jest zrozumiała, bo przychodnia niejako udostępnia kalendarz wszystkich lekarzy do internetu, gdzie każdy może go zobaczyć i zarejestrować się na wizytę. Recepcja może nie zauważyć wpisu z rejestracji online w kalendarzu, co może wywołać mały nieporządek. Programy medyczne obsługujące rejestrację online powinny mieć funkcję powiadamiania recepcji o wpisach z rejestracji online. Powiadomienia te mogą pojawiać się np. w panelu kliniki lub mogą być wysyłane SMS lub email na telefon kliniki. Dzięki temu klinika zniweluje ryzyko wystąpienia chaosu.
Innym zagrożeniem może być pojawienie się wpisów niepożądanych. Ten aspekt można rozwiązać za pomocą autoryzacji pacjentów numerem peselem lub kodem SMS. Nie trzeba się zatem martwić, że przypadkowa osoba zarejestruje wizytę i nie będzie można jej zweryfikować lub do niej dotrzeć.

Rejestracja wizyt lekarskich może odbywać się na wiele sposobów, zatem umówienie wizyty przez internet to ciekawa alternatywa dla tradycyjnego sposobu. Wypróbujcie to rozwiązanie w swojej klinice i dajcie nam koniecznie znać czy u Was się sprawdza. Dodatkowo przypominamy, że eGabinet posiada w ofercie widget do rejestracji online, który można przetestować już przez 14 dni całkowicie za darmo.