3 popularne sposoby na rejestrację wizyt lekarskich

Rejestracja wizyt lekarskich może wydawać się tematem błahym, jednak dobrze zorganizowana klinika zdaje sobie sprawę z istoty prowadzenia przejrzystej rejestracji. Rozwiązań na rynku jest wiele, niektóre z nich są przestarzałe i bardzo nieefektywne, jednak do dziś są stosowane przez kliniki. Na szczęście dostępne są też nowe rozwiązania, które są pomocne, minimalizują ryzyko wystąpienia błędu i organizują pracę recepcji w przyjemny sposób. Poniżej prezentujemy trzy najbardziej znane metody na rezerwację wizyt lekarskich.

Tradycyjny kalendarz

Kalendarz papierowy, w którym recepcja ręcznie wpisuje wizyty lekarskie, to wciąż bardzo popularna metoda na organizację kliniki. Zaletą tego rozwiązania może być złudne poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad przechowywanymi danymi. Trzeba jednak pamiętać, że taka opcja powoduje gromadzenie się zbędnego papieru, który trzeba gdzieś archiwizować. Ponadto, wyszukanie wizyt historycznych jest utrudnione, a zapiski prowadzone w kalendarzu mogą być niewyraźne i chaotyczne.  Dodatkowo kalendarz papierowy nie jest elastyczny, a rejestracja wizyt trwa dłużej w porównaniu z innymi opcjami dostępnymi na rynku.

Kalendarz Google

Narzędzie Google posiada bardzo dobrze dopracowany kalendarz, w którym łatwo i szybko można rezerwować elektronicznie wizyty. Zaletą jest też to, że dostęp do historycznych wizyt jest nieograniczony, zatem jednym kliknięciem można wrócić do wizyty sprzed roku. Notatki są wyraźniejsze, jednak mogą być też chaotyczne. Każda recepcjonistka może mieć swój sposób organizacji kalendarza, a Google nie uwzględnia ich porządkowania.

Elektroniczny kalendarz wizyt lekarskich w Google jest też ograniczony, jeśli chodzi o wysyłkę powiadomień do pacjentów i archiwizowanie dokumentacji medycznej. Wadą tą charakteryzuje się też tradycyjny kalendarz, o którym pisaliśmy wyżej. Dobrą alternatywą może okazać się program do rezerwacji wizyt.

Program do rezerwacji wizyt

Elektroniczna rejestracja pacjentów w programie, który jest do tego przeznaczony, to najefektywniejsze rozwiązanie dla klinik. Oprócz dostępu do historycznych wizyt sprzed roku lub dwóch, program porządkuje wprowadzone dane. Rejestracja wizyt przebiega sprawnie, pacjent otrzymuje powiadomienia SMS oraz email o zarezerwowanej i odwołanej wizycie, a także przypomnienie przed jej rozpoczęciem. Taka funkcja odciąża recepcję, która nie musi kontaktować się bezpośrednio z każdym pacjentem przypominając o nadchodzącej wizycie. Jeśli zastanawiasz się jaki program medyczny wybrać, kliknij tutaj i zobacz, na co warto zwrócić uwagę przy jego wyborze.

Każdy sposób rezerwacji wizyt lekarskich ma swoje wady i zalety, jednak nie ulega wątpliwości, że tradycyjne kalendarze pochłaniają dużo czasu i są nieefektywne w porównaniu do elektronicznej rezerwacji wizyt.  Dlatego warto przyjrzeć się programom dedykowanym i pomyśleć o ich wdrożeniu w swojej przychodni.