Jak utrzymać równowagę między życiem prywatnym a pracą będąc lekarzem?

Utrzymanie równowagi między pracą a życiem prywatnym sprawia Ci trudność? Pacjenci wydzwaniają po 22 i nie dają chwili spokoju? Dowiedz się jak zorganizować czas, aby zachować cenną w dzisiejszych czasach równowagę, tzw. Work-life balance.

Załóż telefon służbowy

Jeśli pacjenci dzwonią do Ciebie po 22, wypisują SMSy na urlopie i nie dają spokoju w niemal każdej chwili dnia, to znak, że czas założyć telefon służbowy. Dzięki takiemu rozwiązaniu będziesz mógł odciąć się od pracy w dowolnym momencie, czy to na urlopie, czy po godzinie 22. Zawód lekarza nie jest łatwy, istnieje przeświadczenie, że wymaga gotowości w każdym momencie dnia i nocy. Nie do końca tak jest. Chociaż większość pacjentów z pewnością doceni, że o 22 odpiszesz im na SMS i poradzisz co mają zrobić w przypadku bolącego brzucha, należy pamiętać, że taki tryb pracy odbija się to na Twoim zdrowiu i życiu prywatnym. Warto zorganizować pracę tak, żeby pacjenci nie ucierpieli, ale żebyś Ty mógł też odetchnąć po ciężkim dyżurze czy dniu w pracy. Oddzielny telefon przeznaczony stricte do spraw służbowych jest doskonałym rozwiązaniem.

Zorganizuj swoją recepcję

Jeżeli tylko masz taką możliwość, zatrudnij osobę do rejestrowania wizyt. Dodatkowo możesz wypróbować aplikacje medyczne, w których pacjenci będą mogli rejestrować się sami. Jeżeli pacjenci nie dają Ci spokoju w ciągu dnia i co chwilę odbierasz telefony z prośbą o rejestrację wizyty, spróbuj zatrudnić osobę do obsługi kalendarza. Może to być osoba pracująca zdalnie, zatem nie musi być fizycznie w Twoim gabinecie.

Inną opcją jest rejestracja wizyty online przez samego pacjenta. Wiele osób docenia takie rozwiązanie, ponieważ otrzymuje powiadomienie SMS lub email po zarejestrowaniu wizyty, dzięki czemu pamięta o wizycie. Ty oszczędzasz czas i pieniądze, a pacjent jest zadowolony. eGabinet ma w swojej ofercie widget rejestracji online.

Kolejnym pomysłem na zorganizowanie rejestracji jest możliwość zapisów przez SMS. Jeśli zbyt dużo Twojego czasu pochłaniają rozmowy przez telefon z pacjentami, zaproponuj im, żeby pisali SMS aby umówić się na wizytę. Dzięki temu będziesz mógł w jednym momencie dnia poumawiać kilka wizyt, co sprawi, że nie będziesz non stop odrywany od codziennych obowiązków.

Weź urlop chociaż raz w roku

Pamiętaj, że odpoczynek od pracy jest bardzo ważny. Pilnuj tego, aby w ciągu roku choć raz wziąć dłuższy urlop. Wyjedź gdzieś za miasto, wyłącz telefon i naładuj baterie. Dzięki temu wrócisz do pracy wypoczęty i z zupełnie nową energią. Pacjenci na pewno docenią, że masz do nich więcej cierpliwości i jesteś bardziej skupiony na swojej pracy.

Próbuj i jeszcze raz próbuj!

Nikt nie ma wątpliwości, że praca lekarza jest służbą i nie zawsze można wyłączyć telefon oraz odciąć się od pracy. Należy jednak próbować – określić czas, którego nikt nie powinien zakłócać. Wprowadzenie kilku drobnych usprawnień pomoże utrzymać równowagę między życiem prywatnym a pracą. Dzięki temu ograniczysz ryzyko wypalenia zawodowego, a Twoi bliscy będą Ci wdzięczni za czas, który im poświęcasz.