Czy e-recepta jest obowiązkowa od 8 stycznia 2020 roku?

E-recepta to temat, który rozgrzewa nie tylko lekarzy, ale także właścicieli klinik i pracowników recepcji. Jak to z nią będzie od 8 stycznia 2020? Czy faktycznie jest obowiązkowa? Odpowiedź znajdą Państwo w niniejszym artykule.

E-recepta jest obowiązkowa od 8 stycznia 2020 roku 

Zgodnie z komunikatem znajdującym się na stronie Ministerstwa Zdrowia, e-recepta będzie obowiązkowa od 8 stycznia 2020 roku. Jednak MZ podkreśla, że nie przewiduje kar dla lekarzy, którzy pomimo ustawowego obowiązku wystawią papierową receptę po 8 stycznia 2020. Wiąże się to z tym, że wiele szpitali i klinik nie jest jeszcze gotowych na wdrożenie elektronicznej recepty. System P1, na którym jest postawiona e-recepta jest także w dalszym ciągu ulepszany i usuwane są z niego występujące usterki.

Co więcej, Ministerstwo Zdrowia przypomina, że receptę papierową można wystawić także w przypadku recept:

  • w ramach tzw. importu docelowego,
  • dla osób o nieustalonej tożsamości,
  • transgranicznych (do końca 2020 r.),
  • pro auctore i pro familiae (decyzja o wyborze postaci recepty – papierowej lub elektronicznej – należeć będzie do osoby wystawiającej),
  • oraz jeśli nie będzie możliwy dostęp do systemu e-zdrowie, co może mieć związek m.in. z awarią ww. systemu lub systemu gabinetowego/HIS czy brakiem dostępu do Internetu.

Jeśli Państwo nie wiedzą jeszcze co należy zrobić, aby wdrożyć e-receptę do kliniki, polecamy artykuł: Jak połączyć się z e-receptą?