Dlaczego lekarz otrzymuje negatywne opinie w internecie?

Negatywne opinie o lekarzach w internecie są wystawiane przez pacjentów nie bez powodu. Jeśli je otrzymujesz, to poznaj przyczynę i sposoby radzenia sobie z nieprzychylnymi komentarzami na temat twojej pracy. 

Sfrustrowani pacjenci

Po pierwsze jeśli pacjent lub klient jest niezadowolony z usługi/produktu, znacznie częściej dzieli się tym w internecie, niż w przypadku, gdy usługa/produkt są na satysfakcjonującym poziomie. Ma to ogromne znaczenie, ponieważ większość zadowolonych pacjentów wyrazi wdzięczność podczas wizyty, a w internecie wystawi opinię tylko wtedy, gdy naprawdę zawrócisz w głowie. 😉 Dowiedz się jakie cechy pacjent ceni u lekarza.

Załóżmy, że niezadowolony pacjent wychodzi z wizyty prywatnej, za którą zapłacił sporą sumę pieniędzy. Żeby dać ulgę swoim frustracjom, napisze negatywną opinię w internecie (Google, strony medyczne), bo nic innego już mu nie pozostanie.

Znajomość cennika

Pacjent przychodząc na wizytę musi mieć świadomość cen obowiązujących w klinice/gabinecie lekarskim. Najlepszym sposobem jest wywieszenie cennika w poczekalni lub umieszczenie go na stronie www. Pacjent może wówczas spokojnie zapoznać się z nim i nie będzie zaskoczony kwotą do zapłaty pod koniec wizyty.

Nastawienie lekarza

Kolejną rzeczą, która może mieć bardzo duży wpływ na opinie w internecie, jest nastawienie lekarza i uwaga, jaką lekarz poświęca pacjentowi. Jeśli podczas wizyty odbierasz 5 telefonów, nie zrobisz dobrego wywiadu z pacjentem, to nie oczekuj, że pacjent będzie zadowolony z wizyty. Pacjent poświęca czas, pieniądze i chce wiedzieć, co mu dolega i co powinien zrobić po wyjściu z gabinetu. Jeśli pozostawisz pacjenta w zawieszeniu, bez konkretnych zaleceń, możesz spodziewać się negatywnej opinii w internecie.

Reaguj

Nie ma co przejmować się negatywnymi opiniami, które mijają się z prawdą. Warto jednak odpowiedzieć na taką opinię i wyjaśnić wszelkie niedomówienia. Fakt, że lekarz odpisuje na negatywne opinie daje innym pacjentom sygnał, że nie jest mu wszystko jedno, dba o reputację i o niezadowolonych pacjentów, co stwarza poczucie bezpieczeństwa i sugeruje osobom czytającym opinie, że zawsze zostaną potraktowani poważnie.

Podsumowując, negatywne opinie nie biorą się znikąd, jednak istnieje większe prawdopodobieństwo, że otrzymasz właśnie negatywne opinie, aniżeli pozytywne. Możesz jednak spróbować pozytywnie oczarować pacjentów swoją postawą i zaangażowaniem, dzięki czemu będziesz otrzymywać więcej pozytywnych opinii.