wizyty domowe a dokumentacja medyczna

Wizyty domowe a dokumentacja medyczna

Wizyty domowe a dokumentacja medyczna to problem, który dotyka lekarzy odbywających wizyty w domach pacjentów. Takie wizyty odbywają się zazwyczaj z przyczyn bardzo złego stanu zdrowia lub z powodu braku możliwości poruszania się pacjenta. Lekarz przeprowadza zazwyczaj wizyty domowe w jednym ciągu, co powoduje, że w ciągu dnia może mieć nawet kilkanaście pacjentów. Każdy pacjent ma prowadzoną osobną kartotekę, dlatego lekarz musi ze sobą zabrać wszystkie dokumenty, które wcześniej były tworzone dla pacjenta.

Problemy z papierową dokumentacją na wizytach domowych

Zabieranie dokumentacji medycznej ze sobą na wizyty domowe może generować problemy z porządkiem kartotek. Jeśli lekarz nie ma wypracowanego sposobu i procesu obsługi i nie zdyscyplinuje się do odkładania kartotek papierowych na miejsce do recepcji po skończonych wizytach, to może generować problemy przy innych wizytach lekarskich. Dla przykładu jeśli lekarz zapomni oddać kartoteki do rejestracji, a na drugi dzień wizytę ma poprowadzić inny lekarz, to nie będzie w stanie tego wykonać ze względu na brak kartoteki.

Wizyty domowe a dokumentacja medyczna – korzyści

Ryzyko wystąpienia powyższych problemów można łatwo zminimalizować dzięki programom medycznym i elektronicznej dokumentacji medycznej. Cyfrowe kartoteki mają wiele korzyści. Jedną z głównych to brak konieczności noszenia papierowych kartotek, co zmniejsza ryzyko ich zapomnienia, zaginięcia lub zniszczenia. To bardzo ważny aspekt, ponieważ przemieszczając kartoteki w różne miejsca można ich zapomnieć, nie wspominając o tym, że mogą one trafić w niepowołane ręce.

Kolejną korzyścią jest porządek i przejrzystość. Przeglądanie karteczek, opisów badań, prowadzić może do bałaganu w dokumentacji. Dzięki tworzeniu cyfrowych notatek, wszystko jest na swoim miejscu i łatwo znaleźć informacje przy kolejnych wizytach nie tylko przez  lekarza prowadzącego, ale przez dowolnego lekarza, który będzie miał wgląd w dokumentację pacjenta.

Na wdrożeniu elektronicznej dokumentacji medycznej korzysta także klinika jako całość. Brak konieczności gromadzenia papierowych kartotek to wygoda i komfort. Archiwizacją zajmuje się program medyczny, który obsługuje EDM. Jako właściciel kliniki nie musisz pilnować czasu, po jakim muszą zostać usunięte dokumenty, bo system robi to za Ciebie. Więcej na temat jak długo powinno przechowywać się dokumentację medyczną tutaj: przechowywanie dokumentacji medycznej.

Zobacz też: Baza leków refundowanych – narzędzie dla lekarzy