Co zrobić, żeby pacjent był zadowolony?

Zadowolony pacjent dla kliniki to powracający klient. W polskich realiach dla pacjentów szczególnie ważna jest dostępność lekarza i możliwość uzyskania potrzebnej konsultacji względnie szybko. Nikt nie lubi czekać w kolejkach, zwłaszcza gdy są to kolejki po zdrowie. W przypadku prywatnej służby zdrowia dostępność medyka nie jest czynnikiem, który ma decydujący wpływ na zadowolenie pacjenta.

Wielu lekarzy prowadzących prywatne praktyki bardzo dba o swoją reputację w sieci i chce wyróżniać się nad wyraz pozytywnymi opiniami. Jakie cechy u lekarzy są najbardziej pożądane przez pacjentów? Poniżej prezentujemy kilka z nich:

Poświęć więcej uwagi

Czas i zaangażowanie poświęcone pacjentowi to jedne z ważniejszych czynników, na które zwraca się uwagę u lekarza prywatnego. W dzisiejszych czasach często zdarza się niewłaściwa diagnoza lub nie ma jej w ogóle. Pacjent nie lubi czuć, że został ze swoim problemem sam, dlatego też wychodząc z gabinetu powinien dokładnie poznać diagnozę (jeśli można ją już postawić), zalecenia oraz dalsze kroki, jakie powinien uczynić.

Pacjenci są niezadowoleni, gdy lekarze poświęcają im mało czasu na badanie i nie możemy się temu dziwić. Nadmiar papierkowej pracy powoduje, że lekarz często nie ma właściwych warunków do dokładnego zbadania pacjenta. Powinien się wówczas zastanowić, jak zorganizować pracę, aby móc poświęcić więcej czasu tym, którzy przychodzą z problemami zdrowotnymi. Rozwiązaniem może być program medyczny, w którym łatwo będzie można wypełnić potrzebną dokumentację albo recepcja, która kompleksowo zajmie się papierkową pracą.

Prowadź przejrzyste notatki

Przejrzyste notatki – każdy pacjent lubi wiedzieć co mu dolega i co powinien uczynić, żeby wyzdrowieć. Notatki lekarzy bardzo często są chaotyczne i niewyraźne, przez co pacjent musi dopytywać o ich treść. Czasem zmuszony jest zadzwonić, a w najgorszym razie po prostu wziąć dawkę leków, której sam do końca nie jest pewien. Taki problem można rozwiązać drukowanymi notatkami, które stają się coraz bardziej popularne wśród kadry medycznej.

Bądź cierpliwy

Kolejną rzeczą, która wpływa na zaufanie pacjentów to cierpliwość lekarza. Wielu lekarzom wydaje się, że wystarczy raz wytłumaczyć swojemu pacjentowi, co mu dolega i co w związku z tym powinien zrobić. Nie zawsze tak jest, ponieważ pacjenci często są przejęci swoim stanem zdrowia, a używane przez lekarza terminy z reguły brzmią obco i odpychająco. Pamiętajmy także, że pacjent może być starszy i niedosłyszeć porad lekarza. Jeśli nie masz w danym dniu cierpliwości ani czasu na powtarzanie kilka razy tych samych informacji jednemu pacjentowi, zadbaj o przejrzyste notatki, o których pisaliśmy wyżej.

Bądź dostępny, ale w miarę możliwości

Pacjent lubi czuć, że w każdej chwili może zadzwonić do swojego lekarza. To nie do końca oznacza, że lekarz powinien być dostępny przez 24 godziny na dobę. Należy zorganizować swoją pracę w ten sposób, aby pacjent miał możliwość kontaktu, ale nie zakłócał rytmu pracy. Na naszej stronie prezentowaliśmy już sposoby zachowania równowagi między życiem prywatnym, a pracą w zawodzie lekarza. Aby dowiedzieć się jak to zrobić, kliknij tutaj.

Jeśli chcesz cieszyć się pozytywnymi opiniami w internecie i być jeszcze bardziej docenianym przez swoich pacjentów, zastosuj kilka powyższych rozwiązań i daj nam koniecznie znać, czy pomogło 🙂